Jdi na obsah Jdi na menu
 


Původ a historie


Tento atlet s laskavou povahou se vedle morgana řadí mezi nejstarší americká plemena.Obrazek

 

Britští kolonizátoři, žijící ve Virginii a jiných osadách na východu pobřeží, křížili v 17. století koně španělského původu, jenž zde žili ve stádech s koňmi dovezenými z Anglie. Ti do vzniku nového plemene pravděpodobně přinesli i krev dnes již vyhynulých britských a irských plemen pony. Spojení vlastností těchto koní tak položilo základ pro skromného a tvrdého koně, dnešního Quarter Horse.


Popis a charakteristika


Na první pohled QH zaujme svým výrazným osvalením. Hlava je klínovitá, menší, ale ušlechtilá, s výraznými žuchvami. Na mohutný krk navazují silné plece, kratší pevný hřbet a výrazně svalnatá záď. Končetiny jsou pevné s kvalitními kopyty.

 

Zástupce tohoto plemene můžeme též rozdělit do dvou základních typů: stock type - zahrnující koně kratší, svalnatější a podsaditější. Na jedincích v hunter (nebo racing) type je díky vyššímu vzrůstu a jemnějšímu osvalení naopak znát vliv plnokrevníka.

 

Zbarvení má u těchto koní velkou škálu, převládají ryzáci (chesnut), hnědáci (sorrel), žluťáci (palomino) či plaváci, vraníci, běloušiObrazek

 

Výška v kohoutku se pohybuje od 152 - 160 cm.


Využití

 


Tento kůň byl využíván v práci s dobytkem, k tahání nákladů a konečně i sportu. Vynikal totiž v dostihu na čtvrt míle (cca 400 metrů), jenž byla vzdálenost, na které při své tělesné konstituci dokázal vyvinout nejvyšší rychlost. Právě tyto sprinty daly plemenu jméno Quarter - „čtvrtkař".

 

V současnosti je QH využíván nadále jako pracovní kůň na ranči, vynikající cit pro práci s dobytkem („cow sence") jej předurčuje pro využití v cuttingu a úspěch sklízí i při ostatních disciplínách westernového ježdění, např. reiningu, ale i v rychlostních disciplínách jakými jsou pole bending či calf roping. Není výjimkou zahlédnout tohoto koně i v disciplínách anglického ježdění či v zápřahu. Skvělý charakter zaručuje i spolehlivého partnera pro pohodové vyjížďky ve volném čase.


Organizace chovu


O správný postup v chovu a jeho organizaci, registraci koní a pořádání jak chovatelských, tak sportovních akcí se stará American Quarter Horse Associacion (AQHA). Vznik se datuje rokem 1940 v texaském Fort Worthu, v současnosti sídlí v Amarillu a registruje 350 000 členů. Je také nejrozsáhlejším chovatelským registrem na světě, díky více než třem milionům zástupcům plemene Quarter Horse na celém světě. Obrazek

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Blood Power : Blood pressure chart

(ABletlytex, 8. 10. 2018 6:09)

Compression est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre coeur bat, il pompe le sang par de vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-pas-cher-france-nepal/

Blood Pressure : Blood turn the heat on chart

(Aoceadarag, 28. 7. 2018 22:46)

Pression arterielle est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre moelle bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-ou-acheter/