Jdi na obsah Jdi na menu
 


Shagya Arab představuje další, na mezinárodní bázi v čistokrevné plemenitbě, tj. v uzavřených plemenných knihách národních chovatelských svazů, uskutečňovaný vývoj „arabského plemene“ maďarských a rakouských hřebčínů Bábolna a Radovec.

Přes vysoký genetický podíl arabskéhoObrazek plnokrevníka se od běžného typu tohoto plemene musí výrazně lišit větší velikostí, rámcem a sílou kostí. Proto ve čtvrté generaci nesmí být z celkem šestnácti předků více nežli devět arabských plnokrevníků. Jeho chovný cíl je Arab velkého rámce, který je stejnou měrou způsobilý jako ušlechtilý jezdecký a kočárový kůň pro každého.


Shagya Arab musí být pohledný a vyvážený, s výrazem, dobře tvarovaným krkem jezdeckého koně, markantní horní linií, dlouhou zádí a neseným ohonem, při silném suchém fundamentu. Velký význam má vydatný, elastický, korektní průběh pohybu ve všech třech chodech. Je vyžadována výška nejméně 150 cm, až do asi 160 cm a obvod holeně ne menší, nežli 18 cm.


Jak svým zevnějškem, tak i temperamentem, musí Shagya Arab splňovat všechny požadavky kladené na ušlechtilého a výkonného koně rodinného, pro volný čas, sportovního, honebního a kočárového, jakož i vytrvalostního a distančního. 


ObrazekShagya Arab představuje část světových dějin. Je kulturním majetkem, historickým plemenem. V neposlední řadě svojí rolí v teplokrevném chovu je nenahraditelnou součástí dějin na základě jeho dvousetleté selekce ohledně vlastností užitkových koní, ale také na základě svojí výkonnosti a pracovní angažovanosti, resp. ochotě k výkonu. Zdraví, tvrdost, přívětivost, plodnost, dlouhověkost, jsou typické vlastnosti, kterými toto plemeno vyniká. Proto má tolik co dát jiným plemenům koní. Shagya Araby naleznete v rodokmenech sportovních koní, ať již teplokrevníků nebo trakénů.


Hlavním účelem využití Shagya Araba je zpravidla náročnější oblast volného času. Nicméně pro svoji genetickou mnohotvárnost hraje toto plemeno nenahraditelnou roli pro budoucnost jako genetická rezerva pro ostatní chovy. Představuje outcrossové možnosti pro jedecká plemena koní. Plemeni koně, jako je Shagya Arab, které bylo přes dvěstě let chováno zcela čistokrevně, je nutné věnovat potřebnou pozornost – přispívá k pozitivnímu zachování a obnově koně jako druhu.


Shagya Arab není žádným módním plemenem, které jak rychle vznikne, tak opět zanikne, nýbrž je součástí kultury a historie. Nenahraditelně ztracená, pokud neochráníme původy a kdysi jako tolik cenný uznávaný účel – svébytné, pro účel využití jako užitkový kůň zaměřené arabské plemeno. Svojí hodnotu prokázal v průběhu staletí, jako zušlechťovatel pro chov teplokrevníků, trakénů a pony. Všestranný nejen rodinný, ale také výkonný kůň, podle možností a potřeb. Kdo jej jednou pozná, nebude chtít jeho láskyplný charakter a šarm již nikdy postrádat.


Posuzování Shagya Arabů je posuzováním chovných koní. Zcela jiné, nežli posuzování užitkových a výkonnostních koní mají zde pro dědičnost všechna hodnocená kriteria stejně významnou úlohu. Užitkoví a výkonnostní koně mohou vykazovat vnější nedostatky, které jim nebrání ve splnění výkonů od nich očekávaných a jsou vyváženy významnými výkonnostními vlastnostmi a atributy. Chovný kůň musí splňovat všechny myslitelné požadavky v exteriéru i interiéru i ve všech třech druzích chodu, které mohou být kladeny na jeho potomky. Při chovatelských přehlídkách Shagya Araba je naplnění chovného cíle tohoto plemene měřítkem, kterým musí posuzovatel hodnotit jemu předváděné koně.Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář